Chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki, sen nie dający odpoczynku, ale również niebezpieczeństwo dla zdrowia chrapiącego. Chrapie czterech na pięciu mężczyzn po 40. roku życia. Kobiety zaczynają chrapać zwykle po menopauzie.
Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Nie każde chrapanie jest szkodliwe dla zdrowia.Szacunkowo jest to ok. 24% mężczyzn i 9% kobiet.
Chrapią mężczyźni z nadwagą lub otyłością, po 40. roku życia, z nadciśnieniem tętniczym, kobiety po menopauzie, osoby spożywające przed snem większe ilości alkoholu.Powstaje wrażenie duszenia się, po którym następuje przebudzenie i powrót akcji oddechowej. Sam chrapiący zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechów sennych.
Przyczyn chrapania może być kilka. Należą do nich m.in.: obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa, otyłość.Przerwy w oddychaniu i epizody spłyconego oddechu podczas snu, zakłócane nieregularnym chrapaniem, powodują niedotlenienie całego organizmu i jego narządów. Efekty odczuwalne są dopiero w ciągu dnia w postaci m.in.: zmęczenia, senności, rozdrażnienia, bólu głowy czy problemów z koncentracją.
Obniża się wydolność fizyczna, intelektualna, a u panów – również potencja. Nocne chrapanie jest także niebezpieczne dla kierowców. Zmęczenie, nadmierna senność dzienna i problemy z koncentracją u kierujących pojazdami przyczyniają się do wzrostu ryzyka wypadków komunikacyjnych. Tacy kierowcy stają się zagrożeniem na drogach.
Obturacyjny bezdech senny (OBS) to wielokrotnie nawracające w czasie snu przerwy w oddychaniu lub epizody spłycenia oddechu, zakłócane głośnym chrapaniem. OBS może powodować choroby zagrażające zdrowiu i życiu, w tym: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, zawał serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i insulinooporność, które w konsekwencji mogą prowadzić do nagłej śmierci. U osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy typu 2 jest wyższe nawet do 70%!Osoby z bezdechem sennym, na skutek zaburzonego snu i wynikającego z niego zmęczenia, często unikają spotkań towarzyskich, stają się mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na ich relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Konsekwencje dotykają również związki partnerskie. Nocne szturchanie, wymuszanie zmiany pozycji u osoby chrapiącej, a bardzo często zmiana sypialni przez partnera potrafią wprowadzić zamieszanie w niejednym związku. Szacuje się, że z powodu chrapania partnera każdej nocy tracimy 1-1,5 godziny snu. Co więcej, w przypadku osoby cierpiącej na bezdech senny ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest nawet siedem razy większe. Jeśli jesteś „chrapiącym” kierowcą, a zależy Ci na bezpieczeństwie własnym i innych użytkowników dróg, koniecznie sprawdź, jak pozbyć się chrapania!
Chrapanie, będące objawem obturacyjnego bezdechu sennego, wymaga leczenia. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz u siebie bezdech senny, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do poradni pulmonologicznej na badanie polisomnograficzne. Diagnostyka będzie przeprowadzona w poradni lub w jednej z ok. 80 pracowni badań snu posiadających kontrakt z NFZ w Polsce. Dane kontaktowe ośrodków posiadających kontrakt z NFZ i diagnozujących bezdech podczas snu znajdziesz w zakładce ośrodki w ramach NFZ.
Metoda leczenia bezdechu dobierana jest indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania objawów. Pacjenci z nadwagą lub otyłością otrzymują zalecenia redukcji masy ciała, podjęcia aktywności fizycznej, unikania zażywania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem. Jednakże złotym standardem terapii bezdechu sennego jest metoda polegająca na wytwarzaniu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy pomocy aparatów CPAP.
Podczas terapii niezbędne jest zakładania na czas snu specjalnej maski, szczelnie przylegającej do twarzy, zakrywającej jednocześnie nos i usta lub tylko nos, podłączonej za pomocą rurki do aparatu CPAP dozującego powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (90% kwoty 2100 zł tj. 1890 zł). W kosztach refundacji mogą partycypować również ośrodki pomocy: MOPS, PCPR, PFRON.
Terapia CPAP to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na leczenie chrapania zakłócanego przerwami w oddychaniu – tzw. obturacyjnego bezdechu sennego. Efekty odczuwalne są bardzo często już po pierwszym użyciu. Urządzenie jest ciche, maska nie ogranicza pozycji i ruchów podczas snu.
Wiesz już, co zrobić, żeby nie chrapać i wreszcie się wyspać. Masz wpływ na życie swoje i swojej rodziny. Nie zwlekaj, odwiedź lekarza i podejmij leczenie!